STUDIUM PRZYPADKU Jak prowadzić sprawy prawne W 8 Dni? - O prawie

adwokat gdańsk

Podział zawodów prawniczych

Zawód prawnika jest bardzo ogólnym określeniem, ponieważ w ramach prawa można wyróżnić wiele zawodów prawniczych. Istnieje kilka kryteriów podziału zawodów prawniczych. Najbardziej rozpoznawalnym kryterium jest to przeprowadzone ze względu n

STUDIUM PRZYPADKU Jak prowadzić sprawy prawne W 8 Dni? - O prawie adwokat gdańsk
a kulturę prawną, która oznacza przynależność prawnika do określonej struktury. Porównywanie zawodu prawnika na podstawie różnych kultur prawnych pozwala na zauważenie różnic między zawodami w danej społeczności. Innym kryterium klasyfikacji jest kryterium przedmiotu, które polega na porównywaniu zawodów prawniczych ze względu na ich działalność. Następnie można wyróżnić kryterium funkcji, czyli podział zawodów prawniczych ze względu na rolę społeczną wykonywaną przez przedstawicieli danego zawodu. Ostatnim kryterium klasyfikacji jest kryterium interesu, które jest podziałem na prawników interesu publicznego oraz na prawników interesu prywatnego. Przykładem zawodu prawniczego, który wykonuje swój zawód w sektorze prawa prywatnego, jest adwokat udzielający porad prawnych.


Jakie można wyróżnić organy adwokatury

Można wyróżnić kilka organów adwokatury na szczeblu centralnym. Warto jednak się dowiedzieć, czym adwokatura w ogóle jest. Według definicji adwokatura to nic innego, jak ogół adwokatów oraz aplikantów adwokackich. W związku z tym istnieją następujące organy adwokatury: Krajowy Zjazd Adwokatury, Naczelna Rada Adwokacka, Wyższy Sąd Dyscyplinarny, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, Wyższa Komisja Rewizyjna. Przedstawione organy adwokatury są rozróżniane na szczeblu centralnym, z kolei na szczeblu regionalnym istnieją izby adwokackie, skupiające adwokatów i aplikantów adwokackich. Organami takiej izby adwokackiej są zgromadzenie izby, okręgowa rada adwokacka, sąd dyscyplinarny oraz komisja rewizyjna. Ciekawostką dotyczącą organów adwokatury jest to, że Naczelna Rada Adwokacka, izby adwokackie oraz zespoły adwokackie posiadają osobowość prawną. Jak łatwo się domyślić, najwyższym ciałem samorządu jest Naczelna Rada Adwokacka, w skrócie NRA, natomiast w rejonie jest to okręgowa rada adwokacka.


Konieczne wymagania zawodowe adwokata

Adwokat, tak samo jest wiele innych zawodów, musi spełniać odpowiednie wymagania, żeby zdobyć i wykonywać zawód. Podstawowym wymaganiem, żeby zdobyć zawód adwokata jest, rzecz jasna, ukończenie studiów prawniczych. Ponadto kandydat na adwokata musi odbyć aplikację adwokacką, czyli inaczej mówiąc musi odbyć praktykę w adwokaturze. Ostatnim krokiem do kariery adwokackiej jest zdanie specjalnego egzaminu na adwokata. Z obowiązku odbycia aplikacji adwokackiej oraz ze zdawania egzaminu są zwolnione osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa. Warto wiedzieć, że prawo do wykonywania zawodu ma ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. Adwokaci mogą wykonywać swój zawód indywidualnie lub w zespołach adwokackich. Po spełnieniu wszystkich koniecznych wymagań zawodowych, adwokat może otworzyć własną kancelarię adwokacką, w której będzie mógł świadczyć usługi prawne należące do zakresu działań zawodu adwokata.


Czym się różni adwokat od rady prawnego

Zawód adwokata jest jednym z wielu zawodów, których przedmiotem zainteresowania jest prawo. Charakterystyką zawodu adwokata jest to, że polega on na świadczeniu różnego rodzaju pomocy prawnej, ze szczególnym uwzględnieniem udzielania porad prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami. Innym zawodem związanym z prawem jest radca prawny, który posiada bardzo zbliżony zakres działań do adwokata. Zawody adwokata oraz radcy prawnego są ze sobą pokrewne. Jednak podstawową różnicą miedzy tymi dwoma profesjami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy, którą posiadają radcowie prawni. Natomiast możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym posiadają adwokaci. Podział na adwokatów oraz radców prawnych jest uznawany za sztuczny, więc z tego powodu bywają wysnuwane koncepcje połączenia tych dwóch zawodów w jednej wspólnej korporacji. Jednak póki co, profesje adwokata oraz radcy prawnego pozostają osobnymi zawodami, dlatego warto być świadomym różnicy między tymi pojęciami.